Film “Historie kuchenne”

Chciałabym dziś polecić Wam film Benta Hamera “Historie kuchenne”, który swoją premierę miał w roku 2003. Ponoć pomysł na napisanie scenariusza, został zaczerpnięty z książki “My i nasze domy”, w którym znajdował się artykuł o Instytucie Badan Domowych. Reżyser w sposób komiczny pokazał historię w jaki sposób takie badania były przeprowadzane.

Film jest doskonałym przykładem tak zwanego “kina skandynawskiego”. Powiecie, że Szwedzi robią dziwne, ponure filmy o dziwnych ludziach. Specyficzny klimat tych produkcji nie przemawia i do mnie w wielu przypadkach, czasem jednak warto się przełamać i, tak jak w przypadku “Historii kuchennych”, zasiąść przed telewizorem aby sprawić sobie czystą przyjemność.

“Historie kuchenne” to opowieść oparta na prowadzonych w latach 50-tych badaniach Instytutu Badań Domowych ze Szwecji nad ekonomicznością koniecznych “ruchów” jakie wykonują mężczyźni- kawalerowie w Norwegii. Po zebraniu badań ma zostać opracowany optymalny układ sprzętów i mebli w kuchni. W tym celu zostaje wysłanych 18 obserwatorów, którzy w sposób nie zakłócający życia badanego kawalera (siedząc na wysokim krześle w rogu kuchni;), maja zbierać informacje o jego kuchennych poczytaniach. Głównym bohaterem filmu jest obserwator z ramienia Instytutu- Folke  i obserwowany, samotnik- Izak. Po czasie pełnym napięć i złośliwości, poprzez porozumienie i współpracę obu Panów okazuje się, że nie tylko obserwator obserwuje ale jest również obserwowany przez obserwowanego.

Film jest balsamem na duszę. Zobaczycie tam piękne skandynawskie, zimowe widoki. Spokojnie rozwijającą się akcję, pełną wspaniałej gry aktorskiej. Sceny nie są “przegadane”, gdyż główni bohaterowie (zgodnie z nakazem Instytutu z początku w ogóle ze sobą nie rozmawiający) dużo “treści” okazują ruchami i mimiką, co bywa dość komiczne. Pod koniec filmu można uronić łezkę i zrozumieć, podążając za tokiem rozumowania reżysera, że człowiek to istota społeczna, pragnąca zrozumienia, poszukująca przyjaźni, niechętna nakazom i zakazom i za wszelką cenę chcąca uniknąć zaszufladkowania.

Film otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych a tygodnik “The Guardian” nadał mu miano filmu kultowego.

Polecam.

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Norwegia, Szwecja
premiera: 20 lutego 2004 (Polska) 15 stycznia 2003 (świat)
reżyseria: Bent Hamer
scenariusz: Bent Hamer, Jörgen Bergmark

6 odpowiedzi do “Film “Historie kuchenne””

  1. Pingback: Dobra pizza |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.